تور مسافرتي ، تور ، خدمات تور

تور مسافرتي ، تور ، خدمات تور

<-PostTitle->

حاجيا صوفياي جديد در ۲۷ دسامبر سال ۵۳۷ و بعد از ۵ سال كار مداوم در تور استانبول افتتاح شد. رئيس ارتدوكس كنستانتينوپل در ايا صوفيا مستقر شد و اين كليسا تبديل به مكاني براي برگزاري مراسم بيزانسي از قبيلل تاجگذاري هاي امپراتوري شد. ديوار ها يا با مرمر و يا با تعداد زيادي موزائيك در رنگ هاي بسيار زيبا بسيار ماهرانه و استادكارانه پوشيده شده بودند. طي سال هاي متمادي اين كليسا بر اثر زلزله ها، نشست ها و گسيختگي ها و همچنين جنگ هاي متعدد، بسيار آسيب ديده است. اگرچه اگر با تور استانبول از اين بنا ديدن كنيد متوجهه  ميشويد كه به خوبي نگهداري شده و هنوز زيبايي خود را حفظ كرده.

تبديل اياصوفيا از كليسا به مسجد

بيشتر كساني كه به تور استانبول ميروند از ايا صوفيه بازديد ميكنند و آن را به عنوان يك مسجد زيبا و بينظير ميشناسند اما در مقاله قبل به نام مطالبي كه همه بايد درباره حاجيا صوفيا بدانند (بخش اول ) توضيح داديم كه اينن بنا در واقع يك كليسا فعال و مهم بوده در اين مقاله توضيح ميدهيم كه كليسا توسط چه كسي و چگونه به يك مسجدد تبديل شد .

در ۱۴۵۳ سلطان محمد دوم از امپراطوري اوتوكان ترك، كنستانتينوپل را تسخير كرد و حاجياصوفيا را تبديل به يك مسجد كرد و نام آن را "اياصوفيا" نهاد.

تقريبا تمام نشانه هاي مسيحيت از اين مكان يا به طور كامل برداشته شدند و يا با نشانه هاي اسلامي پوشيده شدند. تمام توريست هاي تور استانبول اين مكان را بك بناي كاملا اسلامي و عرفاني ميشناسند.

بهتر است يادآور شويم كه دين اسلام استفاده از نشانه ها و يا طراحي هاي شخصي از قديسان را به هر شكلي غيرمجاز مي داند. در عوض بايد از نقش و نگارهاي گلدار و خطاطي هاي مختلف استفاده شد.

در طي اين دوران محراب، منبر و چهار مناره نيز اضافه شدند و از آن موقع تا سال ۱۹۳۱ كه به طور كامل بسته شد، مسجد اصلي شهر استانبول تركيه بود.

اياصوفيا در سال ۱۹۳۵ مجددا و اين بار به عنوان يك موزه بازگشايي شد.

 

معماري بيزانس

اين كليسا تفاوت بسياري با بناهايي كه تا آن زمان در تركيه ساخته شده بودند داشت. همان طرح كليساهاي قبلي بود به همراه يك صحن مركزي و دو راهرو در هر طرف.

مومنان تور استانبول در اين راهروها جاي مي گرفتند و صحن مركزي جايگاه امپراطور و روحانيون بود. اين محوطه مركزي داراي گنبدي خيره كننده و با شكوه است كه توسط دو گنبد كوچكتر از سمت شرق و غرب احاطهه شده است.

 

اجزاي اصلي حاجيا صوفيا

مناره ها

مناره ها بعدا و در دوران "اوتمان ترك" به اين بنا زيباي تور استانبول اضافه شدند. اولين آنها، مناره آجري است  كه در بخش جنوبي قسمت شرقي قرار دارد و به فرمان سلطان محمد دوم ساخته شده است.

بعدها مناره اي كه در بخش شمالي قسمت شرقي قرار دارد به فرمان سلطان بايزيد دوم ساخته شد.

و در نهايت دو مناره قسمت غربي كه كاملا مشابه يكديگر هستند به فرمان سلطان سليم دوم ساخته شدند.

مناره ها در حقيقت يكي از بارزه هاي شهودي مسجد براي مسلمانان است و در روز ۵ بار اذان از آنها پخش مي شود تا مسلمانان تور استانبول را به عبادت دعوت كنند.

 

هشتي و ايوان ها

هشتي يك ايوان بزرگ در ورودي غربي كليساهايي است كه در گذشته ساخته مي شدند. اما حاجيا صوفيا تور استانبول هم يك هشتي بيروني دارد و هم يك هشتي داخلي.

هشتي دروني داراي يك دروازه بسيار بزرگ است كه با نام "دروازه امپراطوري" شناخته مي شود. اين دروازه تنها مخصوص امپراطورها بود و با موزائيك هاي بسيار زيبا با نقش و نگارهاي امپراطور "لئووي" و مسيح مزين شده است.

 

منبع : مطالبي كه همه بايد درباره ايا صوفيا بدانند (بخش دوم )


امتیاز :

بازدید : 1

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/10/28  | ۰۸ | نویسنده : irnet2016 |

<-PostTitle->

در مقاله قبلي با نام توصيه هاي مفيد براي امنيت زنان در تركيه (بخش اول) نكات مهمي را از جمله آمادگي هاي قبل از سفر به تور تركيه و نكات مهم اقامت در تركيه را براي بانواني كه به تنهايي به تور تركيه سفر ميكنند ذكر كرديم در اين مقاله سعي داريم به مسائلي همچون گشت و گذار در تور تركيه و جلوگيري از جلب توجه نا خواسته بپردازيم . به شما پيشنهاد ميدهيم دو مقاله توصيه هاي ضروي در طول اقامت در تركيه (1) و توصيه هاي ضروي در طول اقامت در تركيه (2) را هم قبل از سفر به تور تركيه بخوانيد تا در امنيت كامل باشيد .

گشت و گذار در سرتاسر تور تركيه

هيچوقت اعلام نكنيد كه تنها به تور تركيه سفر مي كنيد. اگر غريبه اي از شما در اينباره سوال كرد به او بگوييد منتظر يك دوست و يا شريك تان هستيد تا شما را ملاقات كند.

اگر احساس مي كنيد كه در هنگام قدم زدن، ماشيني شما را تعقيب مي كند، يك گردش ناگهاني انجام دهيد و در جهت مخالف قدم بزنيد.

اگر تنها به تور تركيه سفر مي كنيد و دوست نداريد همراهي داشته باشيد كارهاي مختلفي را مي توانيد انجام دهيد. اگر داخل قطار يا مترو هستيد روي صندلي بيروني بنشينيد و كيف يا كت خود را روي صندلي كنار پنجره قرار دهيد. در بار و رستوران كت خود را پشت صندلي روبرويي آويزان كنيد تا اينطور به نظر برسد كه همراه كسي به آنجا آمده ايد.

تور تركيه

اجتناب از توجه ناخواسته در تركيه

خانمي كه به تنهايي به تور تركيه سفر مي كند ممكن است خودش را در مركز توجه بيش از حد مردان ببيند. اين توجهات زيادي مي تواند موجب معذب شدن خانم ها شود. توصيه هايي كه در ادامه به آنها اشاره مي كنيم مي توانندد به شما كمك كنند از اين توجهات اجتناب كنيد.

از پوشيدن لباس هاي تحريك كننده و بدن نما خودداري كنيد.

اگر در تور تركيه مورد توجه ناخوشايندي قرار گرفتيد توصيه مي شود كه آرامش خود را حفظ كنيد و هر چه سريعتر خودتان را از آن موقعيت رها كنيد. حتي مي توانيد به نزديك ترين ايستگاه پليس و يا نيروي امنيتي تركيه مراجعه كنيد.

در تور تركيه موارد مزاحمت هاي لفظي به ويژه توسط مردان مزاحم توصيه مي شود كه وانمود كنيد متوجه نمي شويد آنها چه مي گويند. همچنين مي توانيد آنها را ناديده بگيريد و يا اينكه به يك زبان خارجي صحبت كنيد كهه احتمالا آنها متوجه نمي شوند.

با در دست داشتن يك حلقه ازدواج مي توانيد از توجهات ناخواسته در تور تركيه اجتناب كنيد. اجتناب از برقراري تماس مستقيم چشمي با مردان مي تواند تا حدي از بروز اينگونه مشكلات و مزاحمت ها در تور تركيه جلوگيري كند. استفاده از عينك هاي دودي نيز مي تواند در انجام اين كار به شما كمك كند و همچنين اعتماد به نفس شما را افزايش دهد.

هميشه در تور تركيه با اعتماد به نفس رفتار كنيد. بدانيد كجا مي رويد، چه كاري مي خواهيد انجام دهيد و با اطمينان رفتار كنيد. اعتماد به نفس مي تواند در جلوگيري از مورد آزار و جرم قرار گرفتن از قبيل جيب بري و مزاحمت نقشي كليدي داشته باشد.

منبع : توصيه هاي مفيد براي امنيت زنان در تركيه (بخش دوم)


امتیاز :

بازدید : 1

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/10/22  | ۰۸ | نویسنده : irnet2016 |