تور مسافرتي ، تور ، خدمات تور

تور مسافرتي ، تور ، خدمات تور

<-PostTitle->

در اين مقاله در ادامه دو مقاله قبلي به نام مطالبي كه همه بايد درباره ايا صوفيا بدانند (بخش دوم) سعي داريم شما را با يكي از مهم ترين بناهاي تاريخي كشور تركيه و پر طرفدارترين مكان ديدني تور تركيه آشنا كنيم . اين بنا در ابتدا يك كليسا بزرگ و زيبا بوده اما با تصرف مسلمان كاربري آن به مسجد تغيير كرده و به همين دليل است برخي از اجزا اصلي متمايز از ديگر مساجد است . بنا مسجد امروزه تنها به عنوان موزه و يكي از مكان هاي ديدني استانبول استفاده شده .

محراب

در هر مسجدي محراب يك تورفتگي نيم دايره مانند داخل ديوار است كه در جهت مكه كه مقدس ترين مكان دردين اسلام به شمار مي آيد، قرار گرفته  است. مسجد اياصوفيه شهر استانبول هم از اين قاعده مستثني نيست و دارايي محراب زيبايي است كه هر توريست تور استانبول را به خود جذب ميكند .

اما مسافران تور استانبول هنگام بازديد از اين مسجد متوجه ميشوند كه تفاوتي ميان اين مسجد و بيشتر مسجد هاي ديگر وجود دارد در واقع محراب در وسط نيست به دليل اينكه اياصوفيا در ابتدا به عنوان يك كليساي جامع مسيحي ساخته شده بود به همين دليل محراب دقيقا در وسط قرار ندارد چون بايد در جهت مكه ساخته مي شد.

 

ميدان تاجگذاري

بسياري بر اين عقيده هستند كه امپراطورهاي بيزانسي در اين محوطه تاجگذاري شده اند.

 

گنبد

اين گنبد كه كمي كوچكتر از گنبد پانتئون در روم است، يكي از گنبدهاي باشكوه است كه بارها مرمت شده است و چشم هر بيننده اي را جذب ميكند گنبد اياصوفيه معمولا جاذبه مورد علاقه بيشتر مسافران تور استانبول است.

طراحي آن به گونه اي بوده است كه اينطور به نظر برسد كه با رشته هاي طلايي از بهشت آويزان شده است به همين دليل هم در سرتاسر آن پنجره وجود دارد.

 

هلال هاي خطاطي شده

اين خطاطي هاي دايره اي شكل كه در قرن نوزدهم و از جنس چوب تهيه شده اند، تضادي جالب با موزائيك هاي مسيحي بوجود آورده اند.

 

گلدان ها

دو گلدان مرمرين در قسمت غربي بخش مركزي قرار دارند كه قدمت آنها به دوران هلنيستي روم بازمي گردد. و گفته مي شود حاوي روغن مقدس هستند. بسياري از توريست هاي مسيحي براي ديدن اين گلدان ها به تور استانبول مي آيند.

 

موزائيك ها

يكي از اجزاي خيره كننده حاجيا صوفيا تركيه ، موزائيك هاي زيباي بيزانسي است كه معروف ترين آنها در گالري هاي طبقه بالايي قرار داده شده اند. اين بخش پرطرفدارترين مكان ديدني تور استانبول است.

يكي از اين طراحي ها كه در دروازه امپراطوري قرار دارد، تصويري از مسيح بر روي تخت جواهرنشان است و امپراطور لئووي در مقابل او زانو زده است.

در يكي از قاب هاي مدوري كه در دو طرف مسيح  قرار دارند، فرشته مقرب جبرئيل و در ديگري مريم باكره نمايش داده مي شوند.

نوشته اي كه بر روي كتابي كه او در دست دارد حك شده است از اين قرار است: "آرامش با تو باشد، من نور همه جهان هستم".

موزائيك هاي سردر خروجي كه به نام تالار سلحشوران نيز شناخته مي شود، تصويري از مريم مقدس را نشان مي دهد كه مسيح را روي زانوانش قرار داده است.

در يك طرف او تصوير كنستانتين اول نمايش داده است كه يك شهر را به او پيشكش مي كند و در طرف ديگر تصويري از جاستين اول است كه ايا صوفيه را  به او تقديم مي كند.

موزائيك هاي بالاي محراب تصويري از مريم مقدس و نوزادش است كه از سمت چپ توسط فرشته هاي مقرب، جبرئيل و ميكائيل احاطه شده است. (كه امروزه كاملا محو شده است).

و موزائيك هاي ديوار شرقي در قسمت انتهايي گالري جنوبي در طبقه بالا، از رنگ هاي بيزانسي فوق العاده اي برخوردار هستند.

آن كه در سمت چپ قرار دارد تصويري از مسيح را نشان مي دهد كه از سمت چپ توسط كنستانين نهم مونوماخوس در حاليكه يك كيسه پر از سكه طلا به او پيشكش مي كند و از سمت راست توسط امپراطور زوئي در حاليكه طوماري از پيشكش هايش به كليسا را در دست دارد، احاطه شده است.

آن كه در سمت راست قرار دارد تصويري از مريم مقدس و فرزندش است كه از سمت چپ توسط امپراطور جان دوم كومنئوس و از سمت راست توسط امپراطور آيرن كه هر دوي آنها همان پيشكش هايي را در دست دارند كه در موزائيك قبلي به آنها اشاره شد احاطه شده است، را نشان مي دهد.

موزائيك Deësis كه در ميانه گالري جنوبي قرار دارد، معروف ترين موزائيك هاي اياصوفيا استانبول هستند كه تصويري از مسيح  در حاليكه از يك طرف توسط مريم باكره و از طرف ديگر توسط "جان"تعميد دهنده در حالتت پرستيدن او احاطه شده است را نشان مي دهد. در قسمت شمالي كليسا مي توانيد موزائيك هايي از "جان كريسوستوم" (يكي از مقدسان كليساي ارتدكس) و "ايگناتيوس جوان" را مشاهده كنيد.  

منبع : مطالبي كه همه بايد درباره ايا صوفيا بدانند (بخش سوم)


امتیاز :

بازدید : 0

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/11/3  | ۱۳ | نویسنده : irnet2016 |

<-PostTitle->

حاجيا صوفياي جديد در ۲۷ دسامبر سال ۵۳۷ و بعد از ۵ سال كار مداوم در تور استانبول افتتاح شد. رئيس ارتدوكس كنستانتينوپل در ايا صوفيا مستقر شد و اين كليسا تبديل به مكاني براي برگزاري مراسم بيزانسي از قبيلل تاجگذاري هاي امپراتوري شد. ديوار ها يا با مرمر و يا با تعداد زيادي موزائيك در رنگ هاي بسيار زيبا بسيار ماهرانه و استادكارانه پوشيده شده بودند. طي سال هاي متمادي اين كليسا بر اثر زلزله ها، نشست ها و گسيختگي ها و همچنين جنگ هاي متعدد، بسيار آسيب ديده است. اگرچه اگر با تور استانبول از اين بنا ديدن كنيد متوجهه  ميشويد كه به خوبي نگهداري شده و هنوز زيبايي خود را حفظ كرده.

تبديل اياصوفيا از كليسا به مسجد

بيشتر كساني كه به تور استانبول ميروند از ايا صوفيه بازديد ميكنند و آن را به عنوان يك مسجد زيبا و بينظير ميشناسند اما در مقاله قبل به نام مطالبي كه همه بايد درباره حاجيا صوفيا بدانند (بخش اول ) توضيح داديم كه اينن بنا در واقع يك كليسا فعال و مهم بوده در اين مقاله توضيح ميدهيم كه كليسا توسط چه كسي و چگونه به يك مسجدد تبديل شد .

در ۱۴۵۳ سلطان محمد دوم از امپراطوري اوتوكان ترك، كنستانتينوپل را تسخير كرد و حاجياصوفيا را تبديل به يك مسجد كرد و نام آن را "اياصوفيا" نهاد.

تقريبا تمام نشانه هاي مسيحيت از اين مكان يا به طور كامل برداشته شدند و يا با نشانه هاي اسلامي پوشيده شدند. تمام توريست هاي تور استانبول اين مكان را بك بناي كاملا اسلامي و عرفاني ميشناسند.

بهتر است يادآور شويم كه دين اسلام استفاده از نشانه ها و يا طراحي هاي شخصي از قديسان را به هر شكلي غيرمجاز مي داند. در عوض بايد از نقش و نگارهاي گلدار و خطاطي هاي مختلف استفاده شد.

در طي اين دوران محراب، منبر و چهار مناره نيز اضافه شدند و از آن موقع تا سال ۱۹۳۱ كه به طور كامل بسته شد، مسجد اصلي شهر استانبول تركيه بود.

اياصوفيا در سال ۱۹۳۵ مجددا و اين بار به عنوان يك موزه بازگشايي شد.

 

معماري بيزانس

اين كليسا تفاوت بسياري با بناهايي كه تا آن زمان در تركيه ساخته شده بودند داشت. همان طرح كليساهاي قبلي بود به همراه يك صحن مركزي و دو راهرو در هر طرف.

مومنان تور استانبول در اين راهروها جاي مي گرفتند و صحن مركزي جايگاه امپراطور و روحانيون بود. اين محوطه مركزي داراي گنبدي خيره كننده و با شكوه است كه توسط دو گنبد كوچكتر از سمت شرق و غرب احاطهه شده است.

 

اجزاي اصلي حاجيا صوفيا

مناره ها

مناره ها بعدا و در دوران "اوتمان ترك" به اين بنا زيباي تور استانبول اضافه شدند. اولين آنها، مناره آجري است  كه در بخش جنوبي قسمت شرقي قرار دارد و به فرمان سلطان محمد دوم ساخته شده است.

بعدها مناره اي كه در بخش شمالي قسمت شرقي قرار دارد به فرمان سلطان بايزيد دوم ساخته شد.

و در نهايت دو مناره قسمت غربي كه كاملا مشابه يكديگر هستند به فرمان سلطان سليم دوم ساخته شدند.

مناره ها در حقيقت يكي از بارزه هاي شهودي مسجد براي مسلمانان است و در روز ۵ بار اذان از آنها پخش مي شود تا مسلمانان تور استانبول را به عبادت دعوت كنند.

 

هشتي و ايوان ها

هشتي يك ايوان بزرگ در ورودي غربي كليساهايي است كه در گذشته ساخته مي شدند. اما حاجيا صوفيا تور استانبول هم يك هشتي بيروني دارد و هم يك هشتي داخلي.

هشتي دروني داراي يك دروازه بسيار بزرگ است كه با نام "دروازه امپراطوري" شناخته مي شود. اين دروازه تنها مخصوص امپراطورها بود و با موزائيك هاي بسيار زيبا با نقش و نگارهاي امپراطور "لئووي" و مسيح مزين شده است.

 

منبع : مطالبي كه همه بايد درباره ايا صوفيا بدانند (بخش دوم )


امتیاز :

بازدید : 1

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/10/28  | ۰۸ | نویسنده : irnet2016 |

<-PostTitle->

در مقاله قبلي با نام توصيه هاي مفيد براي امنيت زنان در تركيه (بخش اول) نكات مهمي را از جمله آمادگي هاي قبل از سفر به تور تركيه و نكات مهم اقامت در تركيه را براي بانواني كه به تنهايي به تور تركيه سفر ميكنند ذكر كرديم در اين مقاله سعي داريم به مسائلي همچون گشت و گذار در تور تركيه و جلوگيري از جلب توجه نا خواسته بپردازيم . به شما پيشنهاد ميدهيم دو مقاله توصيه هاي ضروي در طول اقامت در تركيه (1) و توصيه هاي ضروي در طول اقامت در تركيه (2) را هم قبل از سفر به تور تركيه بخوانيد تا در امنيت كامل باشيد .

گشت و گذار در سرتاسر تور تركيه

هيچوقت اعلام نكنيد كه تنها به تور تركيه سفر مي كنيد. اگر غريبه اي از شما در اينباره سوال كرد به او بگوييد منتظر يك دوست و يا شريك تان هستيد تا شما را ملاقات كند.

اگر احساس مي كنيد كه در هنگام قدم زدن، ماشيني شما را تعقيب مي كند، يك گردش ناگهاني انجام دهيد و در جهت مخالف قدم بزنيد.

اگر تنها به تور تركيه سفر مي كنيد و دوست نداريد همراهي داشته باشيد كارهاي مختلفي را مي توانيد انجام دهيد. اگر داخل قطار يا مترو هستيد روي صندلي بيروني بنشينيد و كيف يا كت خود را روي صندلي كنار پنجره قرار دهيد. در بار و رستوران كت خود را پشت صندلي روبرويي آويزان كنيد تا اينطور به نظر برسد كه همراه كسي به آنجا آمده ايد.

تور تركيه

اجتناب از توجه ناخواسته در تركيه

خانمي كه به تنهايي به تور تركيه سفر مي كند ممكن است خودش را در مركز توجه بيش از حد مردان ببيند. اين توجهات زيادي مي تواند موجب معذب شدن خانم ها شود. توصيه هايي كه در ادامه به آنها اشاره مي كنيم مي توانندد به شما كمك كنند از اين توجهات اجتناب كنيد.

از پوشيدن لباس هاي تحريك كننده و بدن نما خودداري كنيد.

اگر در تور تركيه مورد توجه ناخوشايندي قرار گرفتيد توصيه مي شود كه آرامش خود را حفظ كنيد و هر چه سريعتر خودتان را از آن موقعيت رها كنيد. حتي مي توانيد به نزديك ترين ايستگاه پليس و يا نيروي امنيتي تركيه مراجعه كنيد.

در تور تركيه موارد مزاحمت هاي لفظي به ويژه توسط مردان مزاحم توصيه مي شود كه وانمود كنيد متوجه نمي شويد آنها چه مي گويند. همچنين مي توانيد آنها را ناديده بگيريد و يا اينكه به يك زبان خارجي صحبت كنيد كهه احتمالا آنها متوجه نمي شوند.

با در دست داشتن يك حلقه ازدواج مي توانيد از توجهات ناخواسته در تور تركيه اجتناب كنيد. اجتناب از برقراري تماس مستقيم چشمي با مردان مي تواند تا حدي از بروز اينگونه مشكلات و مزاحمت ها در تور تركيه جلوگيري كند. استفاده از عينك هاي دودي نيز مي تواند در انجام اين كار به شما كمك كند و همچنين اعتماد به نفس شما را افزايش دهد.

هميشه در تور تركيه با اعتماد به نفس رفتار كنيد. بدانيد كجا مي رويد، چه كاري مي خواهيد انجام دهيد و با اطمينان رفتار كنيد. اعتماد به نفس مي تواند در جلوگيري از مورد آزار و جرم قرار گرفتن از قبيل جيب بري و مزاحمت نقشي كليدي داشته باشد.

منبع : توصيه هاي مفيد براي امنيت زنان در تركيه (بخش دوم)


امتیاز :

بازدید : 1

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/10/22  | ۰۸ | نویسنده : irnet2016 |

<-PostTitle->

حال كه مقصد خود را براي گذراندن تعطيلات با انتخاب تور استانبول تعيين كرده ايد، جهت ايمني ، اطمينان خاطر و لذت بيشتر در طول سفر ، آشنايي با ساير نكات خواندني قبل از سفر با تور تركيه  را به شما توصيه مي كنيم.

در تور استانبول به بخش هاي ديگر تركيه سفر كنيد

برخي تصور مي كنند كه با توجه به پيشرفت هاي گسترده استانبول و منابع تاريخي و فرهنگي و البته تفريحات مختلف آبي در اين شهر پيشرفته، تور تركيه تنها به شهر استانبول محدود ميشود. اما برخلاف اين تصور در آنن سوي استانبول و اطراف اين شهر باغ ها، آبشار ها و ديدني هاي زياد ديگري وجود دارد كه همگي به واسطهه مجاورت با آب هاي درخشان اين منطقه به وجود آمده اند. سعي كنيد كه در تور تركيه براي خود برنامه ريزي كنيد و صرفا به بازديد از  مكان هاي معروف بسنده نكنيد.

از فرودگاه استانبول خريد نكنيد

هرچند كه مراكز تجاري و خريد در استانبول قيمت هاي باورنكردني و مناسبي را براي اجناس اصيل تركي نسبت به ساير كشورهاي اروپايي عرضه مي كنند، متاسفانه در فرودگاه شاهد تفاوت قيمت عجيبي نسبت به شهر هستيم . بنابراين در تور استانبول سعي كنيد از بهترين فروشگاه هاي داخل شهر خريد كنيد و تمام اقلام مورد نياز خود راا خارج از فرودگاه تهيه كنيد.

تور استانبول

 

مراقب افراد سودجو باشيد

با توجه به اين كه تور تركيه از پرطرفدارترين تور ها به خصوص براي همسايگان اين كشور نظير ايران است، افراد سودجو فرصت را براي فريب دادن مسافران تور استانبول مناسب ميبينند و در تور قطعا شاهد اين قضيه خواهيد بود. توجه كنيد كه بايد نسبت به اين افراد در تور استانبول بي تفاوت بود و با احتياط عمل كرد.

از وسايل تقليه عمومي استفاده كنيد

تمام بخش هاي تركيه به وسيله متروباس و ساير وسايل نقليه به هم مرتبط هستند و براي سفر در تور استانبول به جاذبه هاي گردشگري استانبول مي توانيد به صورت شبانه روزي از وسايل نقليه عمومي استفاده كنيد.


امتیاز :

بازدید : 1

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/10/13  | ۰۹ | نویسنده : irnet2016 |

<-PostTitle->

بعد از اين كه تور تركيه را براي تعطيلات خود انتخاب كرديد، مشابه با هر تور تفريحي ديگر لازم است با قوانين و شيوه برخورداجتماعي در هر محيط آشنا باشيد. به علاوه مسائل امنيتي در كشورهاي بيگانه همواره مطرح است و هرچه قدر هم كه تورهاي مطمئني را براي سفر خود انتخاب كرده باشيد، باز هم بهتر است جانب احتياط را رعايت كنيد. به شيوه پوشش متداول، مكان هايي كه در آن ها رفت و آمد داريد، مبادلات و خريد شما و...در ادامه مقاله توصيه هاي ضروري در طول اقامت در تركيه (1) در اين مقاله هم به موارد مورد نياز براي يك سفر عالي با تور تركيه اشاره خواهيم كرد.

مشابه افراد بومي منطقه رفتار كنيد

به دليل مسائل امنيتي موجود و سواستفاده هاي زيادي كه در تور تركيه با توجه به پرطرفداربودن آن انجام ميشود، بهتر است كه در برخورد خود با ساير افراد دقت زيادي داشته باشيد. با توجه به حجم رفت و آمد هاي موجود در تورتركيه سعي كنيد از عبور و مرور در نقاط پرازدحام خودداري كنيد و از حمل وسايل قيمتي خودداري كنيد. از اين كه مدام با سوالات مختلف ازافراد بومي هر نقطه آن ها را ازمليت و توريست بودن خود آگاه كنيد اجتناب نماييد. در هر صورت سعي داشته باشيد مطابق با فرهنگ و آداب و رسوم تركيه برخورد كنيد.

توجه به آداب معاشرت در منزل و هتل ها

همان طور كه قبلا گفته شد، يكي از راه هاي اقتصادي براي صرفه جويي در هزينه ها در تور تركيه، اجاره آپارتمان و منازلي است كه صرفا براي مسافران در نظر گرفته شده است. در صورتي كه از اين اقامتگاه ها در تور استفاده مي كنيد، بايد به آداب برخورد با افراد مختلف آشنا باشيد.ترك ها افرادي خونگرم هستند و مايل هستند شام و ساير وعده هاي غذايي خود را با مهمان ها بگذرانند. حتما غذاهاي محلي تركيه را امتحان كنيد . اگر هم اتاقي يا آشنايي ترك زبان داريد، بهتر است كه با هماهنگ كردن خلقيات خود در اين مدت محدود در تور تركيه با آن ها، از ايجاد اختلاف پرهيز كنيد.

منبع : توصيه هاي ضروي در طول اقامت در تركيه (2)

 

 

تور خارجي تور داخلي

تور تركيه تور تايلند تور اروپا تور امارات تور هند تور اندونزي تور چين تور آمريكا تور مالزي تور ارمنستان تور بلغارستان

تور روسيه تور گرجستان تور قبرس تور مالديو تور كره جنوبي تور آفريقاي جنوبي تور سنگاپور تور استراليا تور عراق

تور استانبول تور آنتاليا تور كوش آداسي تور آنكارا تور بدروم تور آلانيا تور قونيه تور پوكت تور پاتايا تور بانكوك تور سامويي

تور يونان تور فرانسه تور ايتاليايي تور اسپانيا تور دبي تور بالي تور كوالالامپور تور قبرس شمالي تور قبرس جنوبي

تور مشهد تور كيش تور قشم تور اصفهان تور يزد تور شيراز تور شمال


امتیاز :

بازدید : 3

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1395/9/30  | ۱۱ | نویسنده : irnet2016 |